Zelected ØKO Pizzamel Napoli 1 KG
Økologisk pizzamel til autentisk bagning og madlavning
Zelected ØKO Pizzamel Napoli 1 KG er et økologisk mel af høj kvalitet, som er udviklet til at levere stabile bageresultater i køkkenet. Melet giver en smidig og elastisk dejstruktur, hvilket gør det særligt velegnet til traditionelle napolitanske pizzabunde med sprød skorpe og luftige kanter. Uanset om ambitionen er en velsmagende pizza, luftige madbrød eller frisk hjemmelavet pasta, leverer dette mel den rette balance mellem styrke og smidighed.
Kvaliteten gør melet anvendeligt for både passionerede hjemmebagere og professionelle køkkener, hvor ensartede bageegenskaber er afgørende. Med en praktisk pakning på 1 kg er melet nemt at dosere og opbevare til både hverdagens projekter og større gastronomiske udfoldelser.
Alsidigheden rækker ud over klassisk pizzabagning. Melets struktur egner sig fortrinligt til en bred variation af bagværk og dejtyper, herunder sprøde kuvertbrød, rustikke boller, focaccia, kager og frisk pasta. Den ensartede forarbejdning understøtter en stabil hævning og en flot krumme, hver gang ovnen tændes.
- Varetype: Økologisk pizzamel (Napoli)
- Vægt: 1 kg
- Materiale: Mel
- Anvendelse: Pizzadej, brød, boller, kager og pasta
Zelected
Zelected leverer nøje udvalgte råvarer og kolonialprodukter skabt til både private madentusiaster og det professionelle køkken. Med fokus på ren kvalitet og funktionalitet danner sortimentet et solidt fundament for vellykkede kreationer.
| Material | Glutenfritt mjöl |
|---|---|
| Størrelse | 1kg |
| Brand | Zelected |
Næringsindhold pr. 100 g
| Energi | 1475 kJ / 348 kcal |
|---|---|
| Fedt | 1,0 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,1 g |
| Kulhydrat | 69 g |
| - heraf sukkerarter | 0,3 g |
| Kostfibre | 2,5 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,003 g |
Ingrediensliste
Ingredienser: Økologisk HVEDEMEL type "00" (Triticum aestivum), økologisk HVEDEGLUTEN. KAN OGSÅ INDEHOLDE SOJA.
INDEHOLDER:
GLUTEN, HVEDE
Allergener
| Bløddyr | Nej |
|---|---|
| Fisk | Nej |
| Gluten | Ja |
| Jordnødder | Nej |
| Krebsdyr | Nej |
| Lupin | Nej |
| Mælk | Nej |
| Nødder | Nej |
| Selleri | Nej |
| Sennep | Nej |
| Sesamfrø | Nej |
| Soja | Spor af |
| Svovldioxid og sulfitter | Nej |
| Æg | Nej |
- SKU:
- 840501
Tryg handel hos Barlife
Uafhængige anmeldelser og sikker dansk webshop




4,6/5
4.800+ anmeldelser


Certificeret webshop




4,8/5
2000+ anmeldelser
Alle anmeldelser læses af Barlife før offentliggørelse.