✓ PRISMATCH

✓ FRI FRAGT OVER 699,-

✓ HURTIG LEVERING

Du er i øjeblikket i ordre redigeringstilstand.

Glen Scotia 9 Years Old Campbeltown Festival 2025 Whisky 70 cl

Campbeltown Festival 2025 – kraftfuld, røget og maritim

Glen Scotia 9 Years Old Campbeltown Festival 2025 er en eksklusiv limited edition skabt til den traditionsrige Campbeltown Malts Festival. I 2025-udgaven præsenterer destilleriet en heavily peated single malt whisky med markant karakter, dybde og klassisk maritim profil.

Whiskyen har først lagret på first-fill bourbonfade og har efterfølgende fået en 5 måneders finish på spanske Ribera del Duero-rødvinsfade. Kombinationen af den intense tørverøg og den spanske vinfadsinflydelse skaber en bemærkelsesværdig balance mellem mørke frugter, krydderier og salte kystnoter. Aftapningen leveres ved en naturlig styrke på 54,3 % vol., uden kølefiltrering og uden tilsat farvestof.

I duften mødes du af tørverøg, havsprøjt og modne bær. Smagen er koncentreret og fyldig med fremtrædende noter af brombær, rød frugt og engelsk lakrids, som afrundes i en lang og varmende eftersmag. Den kan nydes rent i et velegnet nosing-glas eller tilsættes et par dråber koldt vand for at fremhæve de dybere frugttoner fra vinfadene.

  • Produkttype: Single malt whisky
  • Alder: 9 år
  • Fadlagring: First-fill bourbonfade med Ribera del Duero finish
  • Alkoholstyrke: 54,3 % vol.
  • Volumen: 70 cl
  • Oprindelsesland: Skotland
  • Region: Campbeltown
  • Filtrering: Ikke kølefiltreret
  • Farve: Uden tilsat farvestof

Glen Scotia

Glen Scotia er et af de få historiske og fortsat aktive destillerier i whiskyregionen Campbeltown. Destilleriet er anerkendt verden over for sine maritime og fyldige whiskyer, hvor de årlige festivalaftapninger giver destillatørerne mulighed for at fremvise deres mest kompromisløse og smagfulde håndværk.

Størrelse 70
Brand Glen Scotia
Product declaration

Ernæringsinformation

Ernæringsindhold pr. 100 ml

Energi≈ 960 kJ / 230 kcal
Fedt0 g
– heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat0 g
– heraf sukkerarter0 g
Protein0 g
Salt0 g

Ingredienser

Vand, maltet byg.

INDEHOLDER:

BYG

Fri for:

Gluten*, mælk, æg, soja, nødder, jordnødder, sesam, selleri, sennep, fisk, krebsdyr, bløddyr, lupin

*Destilleret spiritus indeholder normalt ikke målbare mængder gluten.

Glen Scotia 9 Years Old Campbeltown Festival 2025 er en røget limited edition whisky med Ribera del Duero-finish og en fadstyrke på 54,3 % vol.
SKU:
1511407
🔴 Ikke på lager
689,00 kr.
Få besked, når varen er tilbage
Visa Dankort Mastercard Apple Pay MobilePay ViaBill
Bring GLS

Tryg handel hos Barlife

Uafhængige anmeldelser og sikker dansk webshop

4,6/5

4.800+ anmeldelser

Certificeret webshop

4,8/5

2000+ anmeldelser

Alle anmeldelser læses af Barlife før offentliggørelse.

 (vil ikke blive offentliggjort)
Din bedømmelse

Opdaterer kurv...
Indlæser...

Redigeringssession udløbet

Din redigeringssession er udløbet. Vil du fortsætte redigeringen?

Indlæser...
Indlæser...