✓ PRISMATCH

✓ FRI FRAGT OVER 699,-

✓ HURTIG LEVERING

Du er i øjeblikket i ordre redigeringstilstand.

Gabriel Boudier Creme de Cassis 70 cl

Den ultimative essens af franske solbær

Oplev en likør, der definerer standarden for klassisk fransk håndværk. Gabriel Boudier Creme de Cassis de Dijon er skabt på de eftertragtede Noir de Bourgogne-solbær, hvilket giver en uovertruffen intensitet og en flot viskositet, der smyger sig om glasset. Den dybe, mørkerøde og lilla farve vidner om en markant frugtkoncentration, der er udvundet gennem måneders nænsom maceration.

Når flasken åbnes, mødes du af en rig aroma af fuldmodne solbær og en let friskhed. Smagen balancerer præcist mellem den naturlige syre fra bærrene og en fløjlsblød sødme. Det gør likøren velegnet i både baren og det gastronomiske køkken, uanset om der mikses velkendte aperitiffer eller eksperimenteres med nye smagskombinationer.

Crème de Cassis er en alsidig ingrediens i mange sammenhænge:

  • Kir Royale og Kir: Tilsæt en lille mængde i bunden af et glas og top op med tør hvidvin eller mousserende vin for en elegant velkomstdrink.
  • Klassiske og moderne cocktails: Brug likøren som frugtig base i en Bramble, eller giv en klassisk Gin & Tonic et aromatisk bærtwist.
  • Desserter og bagværk: Hæld den over en god vaniljeis, brug den i frugtsalater, eller mariner friske skovbær til kager og tærter.
  • Gastronomi: Tilføj likøren til kraftige saucer til vildt, and eller oksekød for at opnå en dyb, afrundet bærsødme.
  • Indhold: 70 cl
  • Alkoholprocent: 20% vol.
  • Type: Crème de Cassis de Dijon (Beskyttet geografisk betegnelse)
  • Farve: Dyb mørkerød/lilla

Boudier

Boudier har siden 1874 været synonym med kompromisløs kvalitet i Dijon. Gennem generationer har huset forfinet kunsten at udvinde ren og autentisk smag fra udvalgte frugter, hvilket har gjort deres likører til et respekteret valg blandt bartendere, kokke og cocktailentusiaster verden over.

Størrelse 70cl
Brand BOUDIER
Product declaration

Næringsindhold pr. 100 ml

Energi1365 kJ / 326 kcal
Fedt0 g
- heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat45 g
- heraf sukkerarter45 g
Protein0 g
Salt0 g

Ingrediensliste

Ingredienser: Sukker, macererede solbær (Noir de Bourgogne), neutral alkohol, vand.


INDEHOLDER:

ALKOHOL


Allergener

BløddyrNej
FiskNej
GlutenNej
JordnødderNej
KrebsdyrNej
LupinNej
MælkNej
NødderNej
SelleriNej
SennepNej
SesamfrøNej
SojaNej
Svovldioxid og sulfitterNej
ÆgNej
Gabriel Boudier Crème de Cassis de Dijon på 70 cl med 20% vol.
SKU:
16579
🟢 7 på lager - dag-til-dag levering
199,95 kr.
Visa Dankort Mastercard Apple Pay MobilePay ViaBill
Bring GLS

Tryg handel hos Barlife

Uafhængige anmeldelser og sikker dansk webshop

4,6/5

4.800+ anmeldelser

Certificeret webshop

4,8/5

2000+ anmeldelser

5
Baseret på 1 Anmeldelser
0% af kunder
anbefaler dette produkt
5
1 (100%)
4
0 (0%)
3
0 (0%)
2
0 (0%)
1
0 (0%)

Alle anmeldelser læses af Barlife før offentliggørelse.

 (vil ikke blive offentliggjort)
Din bedømmelse

Kundeanmeldelser

Tak for din stemme!
Hasse Sorento Dichmann
8. dec. 2020
Den rigtige Creme de cassis ...
Den rigtige Creme de cassis fra Dijon og på de rigtige 20%. Men den kan desværre være svær at finde herhjemme. Dejligt endelig at finde den her.
Indlæser...
Var denne anmeldelse hjælpsom?
Bekræft venligst, at du vil rapportere misbrug.
Tilføj kommentar
Annuller

Opdaterer kurv...
Indlæser...

Redigeringssession udløbet

Din redigeringssession er udløbet. Vil du fortsætte redigeringen?

Indlæser...
Indlæser...